Příroda ve třídě

V tomto měsíci jsme v naší třetí třídě založili akvárium. Rybičky máme rádi už od Kuřátek, a protože nám akvárium a život v něm moc scházel, byl cíl jasný. Děti pomáhaly se vším, sypat štěrk, naplnit akvárium vodou, zasadit rostliny, vyzdobit dno kameny…..a teď zbývá to nejdůležitější, užívat si klidu pohledem na krásu podvodního světa a pečovat o naše rybí kamarády.

Den stromů

Víte, že…?S nápadem na obnovu této tradice v České republice přišli bývalý ředitel Botanické zahrady Univerzity Karlovy a známý popularizátor stromů Václav Větvička a dřevosochař Martin Patřičný. Datum první oslavy svátku stromů, Den stromů a dřeva bylo stanoveno na 20. října 2000, protože v mnoha lokalitách České republiky jde o vhodný termín pro sázení stromů a podzim je také časem, kdy jsou stromy nejkrásnější a hrají všemi barvami. 

Třída Veverek oslavila tento den prací. Nejdříve jsme si zacvičili stromovou rozcvičku a po té se už na nás těšil náš školní sad. Ovocné stromy dostaly dárek formou nátěru kmenů vápnem. Posbírání listů v okolí stromů. Dalším úkolem byla výsadba jednoho stromu pro život. Práce se dětem velmi líbila i dařila, a příroda byla zase o kousek naším srdcím blíž.

Měsíc pověstí

Ve třetí třídě se tento měsíc věnujeme pověstem z našeho města. První říjnový týden se děti dozvěděly jak Svatá studánka přišla ke svému jménu. Během týdne jsme v souvislostí s pověstí navštívili kostel svatého Petra a Pavla. Ohromila nás krása kostela, zvuk varhan, a jakási síla tohoto místa. Druhý týden se děti ponořily do tajů pověsti spícího rytíře. Děti poznaly, že nikoliv síla zbraní, ale láska může tomuto světu pomoci. Navštívili jsme skálu na kopci Hanuše a předali vzkaz pro tajemné rytíře. Také jsme plnili úkoly, které nám rytíři připravili. Aneb „Jeden za všechny, všichni za jednoho.“ Třetí říjnový týden věnujeme pověsti „Kunhuty a Záviše“ a prožíváme emoce tohoto historického příběhu. Těšíme se na turistickou procházku po stopách těchto historických postav. A to zdaleka ještě nekončíme. Děti se mohou těšit na „Hodného vodníka“ a mnoho dalších příběhů. Více na foto rajce net.

Dar přírody

Černý bez je univerzální bylinou, neboť pro léčebné účely se dá použít skutečně celý. Velkou koncentraci účinných látek mají jak mladé jarní výhonky, tak kůra, listy nebo i kořen. Nejjednodušší je pochopitelně sběr a sušení květů. Žabičky v těchto dnech vyzkoušely připravit bezovou limonádu. Sofinka poctivě omyla květy a všechny dala do skleněné nádoby, Emička nosila v dětském hrníčku vodu a splnila požadovaný úkol – naplnění džbánu až do určené výšky, Adrianka s Ondráškem i další odvážní zájemci snad poprvé vyzkoušeli krájení bio citronu opravdovým ostrým nožem. A jak nám chutnalo? To se ukáže v příštím týdnu. Nápoj odpočívá v ledničce.. A pokud bude chutnat, vyrobíme nový. Ale bezovou limonádou zdaleka nekončíme.

Farmáři v Žabičkách

Děti a paní učitelky ze třídy Žabiček si celý týden povídají o domácích zvířátkách. Během týdne zažívají také prožitkové učení. Mezi jedno z nich patřila výroba vlastního másla. Celé dopoledne se děti a paní učitelky poctivě střídají v šejkrování 35 % smetany. Každý si vyzkoušel, jak je těžké vyrobit máslo vlastní silou. Lahev se smetanou šla z ruky do ruky i během pobytu venku. A výsledek? Povedlo se! Každý ochutnal kousek chleba s čerstvým máslem. Během příštího týdne si vyrobíme ještě pomazánku. Ale to zase příště.

Pozdrav Žabičkám

Velmi zdravím všechny moje děti Žabičky a rodiče. A protože vás hodně bylo nemocných, tak alespoň touto cestou přeju všem klidné prožití velikonočních svátků a hodně radosti z příchodu jara. A nebojte, společně si tento svátek v příštím týdnu ještě užijeme.

Velikonoční putování

Třídy Veverek, Medvědů a Žabek putovaly Hradcem po stopách zajíčka a plnily mnoho úkolů spojených s tímto krásným svátkem. Mensa aktivita byla součástí této akce a děti si procvičily vlajky mnohých států. Závěr naší vycházky byl na školní zahradě, kdy každý z dětí za nalezené vajíčko dostal malé kuřátko. Dětem se naše akce líbila a všem vykouzlila úsměv na rtech. Tímto velmi děkuju paní učitelce Míše za přípravu, paní učitelce Danušce za pomoc.

Divadlo Smíšek

V jednom z únorových týdnů jsme si povídali o našem zdraví a o životě ve
skandinávských zemích. Ve třídě jsme pro zahřátí a v rámci projektu Skutečně zdravá škola připravovali bylinné čaje. Každý den jiný …heřmánkový, meduňkový, šípkový, prvosenkový.

Naše paní kuchařky nám připravily speciální
jídelníček se zdravými dobrotami z ryb a jinými pochutinami právě z těchto
zemí dalekého severu. Vždyť právě tyto země se snaží vařit jednoduše,
používat lokální suroviny a jí nespočet ryb. Byl to týden plný zajímavých
informací a navštívilo nás i divadlo Smíšek s pohádkou O eskymácké víle
Ledničce a o Grónsku. Bylo to moc fajn.

Povolání

Čtvrtek 17.2. byl pro nás všechny velký den. Hned ráno jako pilní kuchaři jsme začali s přípravou zdravého nepečeného dortu z jablek, pudingu a piškotů, povedl se náramně a hned putoval do lednice, aby se pěkně proležel a byl ještě lepší. V 9 hod na nás čekala paní vedoucí naší školní kuchyně, která byla tak moc hodná a slíbila, že nás provede celou kuchyní. A protože jako správní kuchaři, musíme mít do kuchyně i pořádnou šéfkuchařkou čepici, rychle jsme si ji museli tedy ještě ráno vyrobit. No ale, co vám budeme povídat …. zážitek to byl opravdu velkolepý. Paní vedoucí nám ukázala opravdu všechny prostory kuchyně – od místa příprav, přes vaření, pečení, lednice i spíže, dokonce velkou myčku a váhu. Děti byly unešené a my paní učitelky taky ?. Tolik věcí …, milé paní kuchařky, máte od nás velkou poklonu, kolik toho musíte stihnout! A Vy, milá paní vedoucí, přijměte naše velké díky, že jste si na náš udělala čas! Konečně víme, kolik práce to je uvařit obědy a připravit svačiny pro všechny děti.
Kuchyní ale naše exkurze neskončila, navštívili jsme ještě prádelnu a sušárnu a také paní provozní, která nám ukázala, co vše se musí po nás uklízet. Konečně víme, kolik práce musejí lidé kolem nás udělat, abychom měli tak dobré obědy, čisté peřinky a uklizené kolem sebe. Posílám Vám všem ještě jednou velké díky, vážíme si Vaše práce!
děti a paní učitelky z Žabek

 

                            

© aktualizace 08/2022 www.jirikutac.cz