Školní rok 2020/2021 v MŠ Bohučovice

Jaká jsme školka? Obyčejná, státní, ale moderní!

Co vše děláme? Vše co děti baví a co je rozvíjí. Jelikož jsme na vesnici, přizpůsobujeme program povaze dětí a navazujeme na jejich rodinné tradice. Zaměřujeme se na farmaření – péči o naši skromnou zahradu, o naše mazlíčky morčátka, na vše praktické, co děti v životě budou potřebovat. Ať už je to zavazování tkaniček, slušné vychování, samostatnost, znalost věcí kolem sebe, řádná příprava na školu a jiné důležité věci, tak se snažíme vše dělat v rodinné a přátelské atmosféře.

Program Začít spolu – každé dítě si vybírá z center aktivit to, co ho baví. Někdo chodí rád do centra Ateliér, někdo do Dílny či Domácnost. Jiný naopak miluje centrum Pohybu a Hudby. Center pro děti máme 11 a každý si vybírá to, co mu jde, co ho baví a v čem by se chtěl zdokonalovat. Rodiče jsou u nás vítáni. Mohou kdykoliv do třídy, zdržet se s dítětem u svačiny nebo se rovnou zúčastnit programu ve školce. Rádi chodíme k rodičům s dětmi na návštěvu jejich zahrad, na exkurze do práce nebo nás potěší, když nám do školky něco donesou – třeba seno pro morčata.

H – Mat – což je Hejného matematika. V mnoha základních školách se děti touto metodou učí a často není jednoduché ji pochopit. My děti ve školce na ni připravujeme, učíme je jejich základům a oni pak ve škole na ni lehce navazují. Ať už děti jen krokují dané počty v rytmu, porovnávají obsahy a objemy či staví krychlové stavby dle návodu, činnosti je baví a posouvají dál.

Další metodou je Mensa TNC Learning – zní to složitě, ale podstata je jednoduchá. Děláme s dětmi činnosti tak, ať u nich probouzíme jejich skryté vlohy a máme možnost objevit nadání či talent. Tyto děti mají pak možnost nechat si u Mensy testovat inteligenční oblast, ve které vynikají a na základě výsledků s nimi ve školce pracujeme a jejich talent rozvíjíme dál.

Skutečně zdravá škola – MŠ odebírá kvalitní potraviny od místních dodavatelů, probíhá seznamování dětí s potravinami – od jejich semínek až po zabalení v obchodě, příprava jídel s dětmi, hodnocení jídel, rozlišování potravin na zdravé/nezdravé… aj.

EVVO – Enviromentální výchova – výchova k pozitivnímu vztahu k životnímu prostředí Poučování o bezpečnosti v souladu s Besip a podávání 1. pomoci Sexuální výchova v MŠ Prevence sociálně patologických jevů – např. Prevence časté šikany u starších dětí

Logopedická prevence Postcrossing – vyměňujeme si pohledy s celým světem IT a Mediální výchova – připravujeme děti na život v této digitální době.

Akce na měsíc LISTOPAD – MŠ Bohučovice

2.-4.11. Malování obrázků do soutěže Vzduch pro život

6.11. Halloweensko-dušičkové dopoledne v MŠ, oslavení svátku všech svatých v maskách + pečení krvavých prstíků

11.11. Svátek sv.Martina , shlédnutí vystoupení p.učitelky, připomenutí si pověsti

13.11. Mezinárodní den nevidových – překážková dráha poslepu- povídání si o zdravotním postižení

Během měsíce: Zanesení ptačích budek do lesa s panem Myslivcem

Skutečně zdravá škola – odšťavňování jablek, seznamování se zrníčky – s jejich názvy, přínosem pro tělo a ochutnávkou Mensa: Postcrossing – odeslání pohledu do světa

Otevření MŠ Bohučovice

Dne 2.11.2020 se otvírá opět MŠ Bohučovice v plné provozní době.

Na všechny děti se těšíme a plánujeme si užít Halloweenský/ Dušičkový čas a pomalou přípravdu na advent.

Přijaty do MŠ jsou pouze zdravé děti, které netrpí : zvýšenou teplotou, horečkou, kašlem, rýmou, dušností, bolestí v krku, bolestí hlavy, bolestí svalů a kloubů, průjmem, ztrátou chuti a čichu.

Taktéž budeme rádi, když rodiče, kteří těmito příznaky trpí, děti do MŠ nepřihlašovali.

V žádném případě nejsou přijaty děti, které jsou s rodinou v karanténě.

Naši malí farmáři a brambory

Na začátku června jsme si s dětmi zasadili v našem novém záhonku brambory. Občas jsme je vypleli a radovali se z prvních rostlinek.

Během prázdnin, kdy byla MŠ zavřená, se nám úroda pěkně rozrostla a nás čekalo v prvním týdnu v září to nejdůležitější, a to je sklízení. Děti byly napjaté, co se v kořenech rostlin bude skrývat a výsledek je velmi potěšil. Kromě pár malých kousků na děti čekali i pěkní obři. 🙂 O to větší zábava pro děti byla, kopat v hlíně i pár dnů po sklizni a zkoušet, zda jsme na nějakou bramboru nezapomněli.

Kdo chtěl, mohl si odnést pár kousků domů, zbytek jsme využili během vaření v naší školičce. Domluvili jsme se s dětmi, že si vyzkoušíme upéct zdravé chipsy s jogurtovo-smetanovou omáčkou.

S vařením nám přišla pomoct Isabellčina maminka, která dětem pomáhala při přípravě jídla a záveň donesla na DIP smetanu. Děkujeme taktéž mamince Toničky, která nám donesla na vaření jogurt a babičce Bětušky, která nás v červnu zachránila se sadbou brambor, když se nám zdálo, že jich máme málo a ona jich k nám do záhonu pár svých přidala.

Závěrečný pokrm se velmi vydařil a snědl se v rychlostním rekordu. S paní školnicí jsme nestíhaly vytahovat další a další plechy, jak moc si děti přidávaly.

Jsme moc rádi, že se naše první farmaření vydařilo,a že máme tak hodné rodiče, kteří nám v naší farmářské školičce pomáhají.

Děkujeme a těšíme se na další společnou spolupráci.

Fotografie ze sklizně a vaření najdete zde: https://msbohucovice.rajce.idnes.cz/Sklizime_brambory%2C_peceme_brambory…_Skutecne_zdrava_skola/

Výhra ve výtvarné soutěži

V minulém školním roce jsme se zúčastnili několika výtvarných soutěží a jednu z nich se nám podařilo vyhrát s obrázkem naší Ellie, která nakreslila v soutěži Požární ochrana očima dětí Hasičskou stanici.

Ellie se umístila na krásném 2. místě mezi dětmi do 5 let a nyní postupuje její obrázek do krajského kola, které má být do konce měsíce října vyhodnoceno.

Obrázek byl namalován křídami a zafixován lakem ve spreji. Jak krásně se povedl můžete zhodnotit sami, my jí velmi držíme palce a přejeme, ať jí kreslení stále baví a dělá radost.

Akce na měsíc září

10.9. Pečení zdravých chipsů z našich brambor – rodiče, kteří nám chtějí přijít dopoledne (8.30-9.30h cca) pomoci vítáme 🙂 – Skutečně zdravá škola

14.9. Třídní schůzky- trochu jinak. V 15.30h ve třídě.

21.-25.9. ( Dle počasí) Sázení vřesů a podzimních rostlin do truhlíků na ŠZ v dopoledních hodinách (od 10h). Opět budeme rádi za pomoc rodičů i za donesené rostliny do truhlíku. – Enviromentální výchova