KARNEVAL U KUŘÁTEK

Milé děti,

rády bychom vás pozvaly na karneval, který se uskuteční v pátek 4. března 2022 dopoledne ve třídě Kuřátek. Už se nemůžeme dočkat, koho potkáme. Objeví se letos princezna, indián, rytíř, beruška nebo dorazí někdo úplně jiný? Uvidíme. Během zábavného dopoledne nás čeká přehlídka masek, tanec a různé soutěže.

Těšíme se na vás.

Paní učitelky Hanka a Lucka.

DUŠIČKY

2. listopadu se slaví Památka zesnulých. Tento svátek se lidově označuje jako Dušičky. Podle lidové víry se duše zemřelých mohou vracen na zem. V předvečer Dušiček vystupují duše z očistce, aby si na jednu noc odpočinuly od muk. Lidé se modlí za zesnulé, vzpomínají na ně, chodí na hřbitovy, zdobí hroby květinami, věnci a zapalují svíčky.

Zdroj: Hravé lidové tradice

I my na Kuřátkách si vzpomeneme na své blízké, společně půjdeme uctít jejich památku na hřbitov a zapálíme svíčku.

Usínáme s večerníčkem

V dnešní době mobilů, televize, počítačů, tabletů je stále těžší u dětí probudit zájem o knihy. My na Kuřátkách jsme se rozhodli využít k rozvoji předčtenářské gramotnosti všechny dostupné metody. Vypracovali jsme projekt s názvem Usínáme s večerníčkem, kdy si vybereme na každý měsíc jeden klasický český večerníček a děti s ním seznámíme. Podíváme se na část hrané pohádky, aby děti získaly představu, jak postavy vypadají, jednají, kde se příběh odehrává. Společně se poté vydáme do knihovny, kde si danou knihu vypůjčíme a před odpočinkem si ji budeme číst. Nejde tedy jen o klasické čtení, kdy je pro děti těžké, představit si scénu z pohádky. U dětí tak střídáme jak poslech čteného slova, ale i audio nahrávky či zhlédnutí filmového zpracování.

V září jsme usínali s Křemílkem a Vochomůrkou a jejich Pohádkami z pařezové chaloupky.

V říjnu nás zase uspávali Káťa a Škubánek.

Listopad bude patřit Makové panence a motýlu Emanuelovi.

Drakiáda

Skoro celý říjen jsme čekali na vhodné počasí k pouštění draka. 19. října konečně tento den nastal a nic již nebránilo drakiádu uspořádat. Na začátku akce každá třída dostala dráčka, jenomže bez ocásku. A to se ví, žádný pořádný drak nesmí létat bez ocásku. Jak mu pomoc? Jednoduše – stačilo splnit připravené úkoly (slalom s kolečkem, chůze přes kladinu, dračí let, běh s míčkem na lžíci, skládání draka z PET víček, skok v pytlích) za jejichž splnění získaly děti barevné stužky, kterými si dráčka ozdobily. Pak jsme se společně s ostatními vydali na fotbalové hřiště a užili jsme si pouštění draka.

Fotky z akce si můžete prohlédnout zde:

https://ms-hradec-kuratka.rajce.idnes.cz/Drakiada/

Duhový pokus – výroba zdravých bonbonů

S našimi nejmladšími dětmi jsme se rozhodli zapojit do Duhového pokusu v rámci SZŠ. Kupované bonbony jsme naskládali na talíř a zalili vodou. Po chvilce napjatého očekávání se vodou začaly linout barevné pramínky. Bylo to sice krásné, pravda, ale i naše nejmenší děti udivilo, že nakonec zůstaly jen rozpouštějící se bílé kuličky. A tak jsme si vysvětlili, že většina kupovaných bonbonu jsou plné cukru a umělého barviva, které škodí nejenom našim zoubkům.

Rozhodli jsme se tedy, že si vyrobíme zdravé mlsání. Postačilo nám k tomu jablko, pomeranč, citrón, kapka čekankového sirupu a trocha želatiny. Pomocí odšťavňovače jsme získali čistou ovocnou šťávu, kterou jsme smíchali se želatinou, krátce povařili, dali chladit a zdravé gumové bonbonky byly na světě. Pro jistotu jsme zkusili pokus s vodou i s těmito bonbony, ale voda zůstala průzračně čistá.

Chuťově jsou tyto bonbonky samozřejmě jiné, než kupované a některé děti to překvapilo, ale my to nevzdáme a zdravé mlsání si vyrobíme i příště. Motivací pro nás jsou děti, které si bonbonky nemohly vynachválit.

Fotky najdete zde:

https://ms-hradec-kuratka.rajce.idnes.cz/SZS_Domaci_bonbony/

https://ms-hradec-kuratka.rajce.idnes.cz/Duhovy_pokus_-_Co_obsahuji_kupovane_bonbony/

Sušení jablíček

V rámci Skutečně zdravé školy jsme se rozhodli vyrobit jablkové chipsy. Paní učitelka Hanka dovezla sušičku a kráječ jablek, takže nic nebránilo tomu, začít. Děti nejprve jablka omyly a pomocí kráječe nakrájely na tenké plátky, které ukládaly do sušičky. Tak krásně to vonělo, že sem tam nějaký kousek zmizel v pusinkách. Pak jsme se vydali na procházku podzimní krajinou a nechali sušičku pracovat. Po návratu nás už čekaly výborné křupavé chipsy, které byly hned pryč 🙂

Fotky najdete zde: https://ms-hradec-kuratka.rajce.idnes.cz/SZS_Suseni_krizal_-_zdrave_mlsani/

Školní výlet

Ve čtvrtek, 17. 6., se uskutečnil školní výlet třídy Kuřátek. Ráno jsme se, jako správní turisti vybaveni batůžkem, vydali na cestu. Nejprve jsme se došli na Mariánské louky, kde jsme se nasvačili a do řeky Moravice vyslali papírové lodičky s tajným přáním. Poté nás čekala dlouhá cesta zpět, zakončená piknikem, kde děti dostaly malou odměnu hrazenou z fondu SRPŠ.

Sluníčko tam svítilo a nám se to líbilo 🙂

Pirátský den

V pondělí, 21. 6., jsme se proměnili v piráty a vydali se hledat ztracený pirátský poklad. Abychom získali mapu, která nám ukázala místo, kde je poklad zakopaný, museli jsme splnit několik úkolů.

Prvním úkolem bylo získat loď, se kterou jsme se vydali na cestu. Snažili se nás dohonit nepřátelé, ale my jsme se plížením vyhnuli jejich dělovým kulím. Dopluli jsme k hladovému pirátovi, který nám po nakrmení poskytl další dílek mapky. Dále bylo třeba vylovit nebezpečné ryby z vody a přejít most, vedoucí přes zátoku plnou hladových žraloků. Mapa byla konečně kompletní a my již věděli, kde se poklad ukrývá. Teď už zbývalo ho jen vykopat. Naštěstí všichni malí piráti byli posilněni svačinkou a poklad našli. A co se v truhličce ukrývalo? Zlaté mince a mušličky.

 

                            

© aktualizace 08/2022 www.jirikutac.cz