Adventní dílna

Jelikož už tento týden se zapaluje 1. adventní svíčka, tak jsme nelenili a udělali si Adventní dílnu, na které si mohli rodiče s dětmi vyrobit nejen adventní věneček, ale i nějakou jinou dekoraci.

Společenská místnost byla opět plná dobrot, punče, který děti v MŠ samy vyrobily. Účast byla akorát, na všechny vyšel materiál i pracovní místo u stolu. Místností se linula vánoční hudba a my jsme měli příležitost se naladit na blížící se svátky, které má nejen každé dítě rádo.

Fotografie z akce najdete v galerii MŠ Bohučovice

Dušičková dílna

V měsíci říjnu jsme se sešli s rodiči a jejich dětmi ve společenské místnosti a připravili se společně nejen na Dušičky, ale i na podzim.

Pro všechny zúčastněné bylo připraveno bohaté občerstvení za účasti školní jídelny. Rodiče tak měli možnost ochutnat nejen pomazánky, které paní kuchařky dětem každodenně připravují, ale také houbový koláč, jablečnou buchtu či domácí mošt.

V neposlední řadě, si každý mohl vyrobit svícen či podzimní věneček. Nikdo neodešel domů s prázdnou a my věříme, že se akce rodičům a dětem líbila a ve stejném, né-li hojnějším počtu se společně sejdeme i na plánované Adventní dílně na konci listopadu.

Více fotografií z akce v galerii MŠ Bohučovice.

https://msbohucovice.rajce.idnes.cz/Nejen_Dusickova_dilna/

První dny ve školce

S novými dětmi jsme se seznámili, připoměli jsme si pravidla třídy, nastavili si režim a začali i s řízenými činnostmi.

Kromě nových básní jsme si zahráli několik pohybových her – Na peška, Na kočku a myš, Zlatou bránu, hry s padákem i cvičení. Starší děti na zahradě obnovily hru na Policisty a zloděje, také si samy organizují běžecké závody. Proběhla oslava narozenin , sklízení brambor a tvoření prvních obrazů v tomto novém školním roce.

Tento adaptační týden ZKUSÍME pomalu uzavřít a budeme si užívat podzimu a vše co k tomu patří.

Foto: https://msbohucovice.rajce.idnes.cz/Prvni_dny_v_MS/

Den dětí v MŠ

1.6. jsme si s dětmi užily pohádkový den. Už od rána nás přivítala pohádková atmosféra, prostřednictvím pohádkových písní, které mnoho dětí poznalo a k pohádkám přiřadilo. Také se děti snažily spárovat a pojmenovat pohádkové postavy na obrázcích. Zážitkem pro ně také bylo, obírat ranné třešně, které symbolizovaly měsíc červen, kdy se vše červená ( asociace metody Mensa, kterou v MŠ používáme.) Každý si ozdobil pohádkově svou papírovou tašku na odměny.

A při jakých soutěžích se dětem taška odměnami plnila?

Zahrály jsme si oblíbenou hru Bum do hrnce, která u dětí rozvíjí nejen prostorovou orientaci poslepu, ale i sluch. Venku jsme zažily Balónkovou bitvu, Stavbu pirátských lodí, Sběr psích kostí pomocí kolíčků a Hledání pohádkových dvojic, kdy si děti musely navzájem pomáhat a upevňovaly si vztahy mezi sebou. Vše proběhlo motivací – hádankou, která pohádka nám soutěž otevírá.

Největší odměnou byl však pro děti zmrzlinový pohár obohacený o zapichovátko, které děti později přečarovaly na opravdickou hračku, kterou si odnesly domů.

Nakonec proběhla minidiskotéka na Šmoulí písně a tímto Oslavu Dne dětí zakončit.

Děkujeme všem rodičům za přinesené suroviny do poháru – zbytek surovin využijeme na pečení sušenek ke Dni otců.

Mini výlety starších dětí

Vydali jsme se do Afriky!

A to jsme ani nemuseli letět několik hodin letadlem, ale stačilo nastoupit do autobusu – směr Hradec nad Moravicí a dojet do místní MŠ, kde děti čekal bubeník Etieen z Holandska!

Děti zaškolil v držení rytmu, zahrál si s nimi mnoho zábavných hudebních her. Zazpívaly si nejen africké písně a zažily spousty legrace. Co si budeme povídat, některé na druhý den bolely i ruce (možná i uši :-)) , ale ten zážitek stál za to!

Hned další týden jsme vyjeli opět za kulturou. Základní umělecká škola nás pozvala na koncert absolventů.

Před samotnou akcí, jsme se zdrželi na krásné zahradě umělecké školy. Děti si tam nejen zkusily vystupovat venku v amfiteatru, ale také si zahrály pár her. Poté náš čekal nabitý program provázený partou vtipných klaunů. K poslechu bylo mnoho nástrojů, o kterých klauni dětem pověděli mnoho zajímavostí.

Ani mladší děti nepříjdou zkrátka! S akcemi nekončíme a těšíme se na Den dětí, školní výlety, divadelní vystoupení či Svátek tatínků.

Více fotografií naleznete v naší MŠ fotogalerii.

Akce duben MŠ Bohučovice

3.4. 2022 Vynášení Mařeny – vítání jara v Kajlovci od 15h.

4. -8.4. Medový týden – Skutečně zdravá škola

6.4. 2022 Ukázka práce s předškolními dětmi – od 15.30h

11.4. Farmářský Řemeslný jarmark v MŠ Hradci – v nepříznivé počasí se akce přesouvá.

11. -14.4.2022. Velikonoční barevný týden spojený s tradičními pokrmy.
Modré – pondělí
Žluté – úterý
Škaredá – středa
Zelený – čtvrtek

28.4. 2022 Klubíčko Duháček

Plavecký kurz

Karneval v MŠ Bohučovice

Na středeční den se děti z naší školičky už dlouho těšily!

Po karanténách a omezeních konečně nějaká veselá akce. Každý pečlivě vybíral s jakým kostýmem dorazí ( i paní učitelky a teta Miruška) a čím kamarády ohromí. Třídu jsme si vyzdobily balónky a krepovým papírem, spojily si stoly a vytvořily tak slavnostní atmosféru. Děti měly za úkol donést nějakou drobnost do tomboly a maminky mohly upéct něco zdravého. A zhostily se toho opravdu skvěle! Mohly jsme ochutnat několik sušenek, bábovku či zdravé kokosové kuličky.

Hned od rána hrála ve třídě veselá hudba a děti si vyráběly karnevalový papírový košík na dobroty ze soutěží. Uvítaly jsme se v ranním kruhu, pověděly plán dne a nažhavily mozkové buňky několika hádankami. Poté mohla začít přehlídka masek za zvuku fanfár. Každý se slavnostně prošel a otočil na pomyslném molu, také kamarádům sdělil jak se jeho maska jmenuje.

Přesunuly jsme pak do ložnice, kde nás čekalo několik známých i neznámých soutěží. Také jsme si divoce zatancovaly, udělaly hostinu ze všech dobrot, připily šampaňským a vystřelily slavnostní konfety. Vrcholem dne byla pro děti tombola, ve které každý něco pěkného vyhrál.

Druhý den děti na karneval stále vzpomínaly a my doufáme, že podobných pěkných akcí budeme mít už jen víc a víc.

Více fotografií v galerii MŠ: https://msbohucovice.rajce.idnes.cz/Karneval_2022/

Valentýnský den v MŠ Bohučovice

Už hned ráno si děti vyzkoušely novou výtvarnou techniku – eukanstiku (vytváření obrazu pomocí horkého vosku). Nejdříve si vystřihly srdce z papíru, poté si nastrouhaly voskovky a pomocí žehličky a pečícího papíru jejich kousky roztopily do papírového srdíčka. Poučily jsme se během činnosti o bezpečnosti a opravdu všechny děti, s paní učitelkou, držely v ruce žehličku při práci.

Zkoušeli jsme k sobě dosadit (nejen zamilované) pohádkové dvojice, vytvořit srdce z hříbků do plastové podložky a doplnit do pracovního listu srdíčka do řady, dle daného pravidla.

V komunitním kruhu jsme si řekli legendu o Sv. Valentýnu a sdělili, co znamená láska a jak se pozná. Mnohé děti se tak vyznaly ze svých citů k rodičům a kamarádům z MŠ a na své vyrobené srdíčko nechaly napsat vzkaz, pro koho je určené. Takto vyrobené a podepsané valentýnky jsme adresátům hned rozdali.

Také jsme se seznámili s anglickým slovem LOVE a během cvičení jsme vyzkoušeli pohybové hry ve dvojicích. Nechyběl ani známý tanec s míčkem mezi čely. Dětem hrála romantická hudba, dozvěděly se, jak se tančí ploužák, kde drží chlapec dívku a dívka chlapce. Zamilované písně dětem hrály i během dne. Bylo zajímavé, jak někteří poznaly svou oblíbenou píseň.

Celý den jsme se bavili o rolích chlapců a dívek. O tom, že chlapci jsou galantní, dívkám pomáhají a děvčata, že jsou dámy. Abychom se sobě líbili, tak jsme se i navoňali. Jelikož láska prochází všemy smysly.

Dětem jsme pustily ukázku z pohádky Lady a Trump od W. Disneyho, ve které se dělili psí hrdinové o špagety. Nastartovali jsme naše chutě a v rámci logopedické prevence jsme si vyzkoušeli špatgety ochutnat, ale hlavně vyzkoušet je tahat pouze pomocí rtů do úst. Což děti velmi bavilo.

Den utíkal velmi rychle a zpestřili jsme si jej na školní zahradě, kde děti rozbalily naší novou malou prolezačku- lavičku loď, kterou vyhrály ve výtvarné soutěži. Doslovala se praly o to, kdo bude kormidlovat a tak bylo nutné zavést pravidla a korigovat jejich hru , aby se nikomu nic nestalo.

Už se těšíme, až bude tepleji a budeme mít prolezačku venku stabilně a rozvíjet na ní naše hry.

Básničky a písničky

Co se učíme, nebo už umíme…. a budeme neustále zde na webu doplňovat.

ZÁŘÍ

Svolávací do kruhu:

Dobré ráno, dobrý den, začneme ho s úsměvem,

pustíme sem čerstvý vzduch,

ve zdravém těle zdraví duch.

Stoupneme si vedle sebe,

ty pohladíš mě a já zas tebe.

Za ruce se chytíme, do kolečka točíme.

Protože se rádi máme,

tak si pěkně zamáváme.

Svolávací zpívací….

Pojďte děti dokola, hola, hola,

volá učitelka.

Každý si ruku poddá a pěkně poslouchá,

co se bude teďka dít.

Brambora

Kutálí se ze dvora, velikánská brambora. (točit s rukama kolem sebe a ukázat velkou bramboru)

Neviděla, neslyšela, spadla na ní zábora.(zakrýt oči, uši a plesknout rukama směrem dolů)

Kam koukáš ty bramboro – na tebe ty závoro. (rukama rozhodit do stran pak prstem před sebe ukázat)

Kdyby tudy projel vlak, byl by z tebe bramborák. (pleskání rukama na všechny strany v rytmu)

Šel pan doktor na návštěvu

Šel pan doktor na návštěvu, (prstíkama si chodíme po ruce)

zaklepal (zaklepat si na čelo), zazvonil (zazvonit na nos), utřel boty už tam byl! (Utřít pod nosem a vypláznout jazyk).

Písně:

Šla nanynka do zelí

Šel zahradník do zahrady

Cib, cib cibulenka

ŘÍJEN

Kos

Já jsem kos, (ukazuji na sebe)

ty jsi kos! (ukazuji na kamaráda)

Já mám nos, (ukazuji svůj nos)

ty máš nos! (ukazuji na nos od kamaráda)

Já mám hladkou, (hladím se po tváři)

ty máš hladkou! (Kamaráda hladím po tváři)

Já mám sladkou, (ukážu na své ústa)

ty máš sladkou. (ukážu na ústa od kamaráda)

My jsme kamarádi, (chytmene se za ramena a pohoupeme, ze strany na stranu)

my se máme rádi.

Šel Janeček na kopeček – říkanka

Šel Janeček na kopeček,

hnal před sebou 5 oveček.

A šestého berana,

se zlatýma rohama.

Halloweenská dýně

Dýně támhle,dýně tady,
vydlabané mají hlavy.
Je totiž ten svátek známý,
Halloween teď každý slaví.
My se duchů nebojíme,
dýně pěkně rozsvítíme.
Ty se leknou, jasná věc,
my si dáme dlabanec.

Píseň Dušičky – Slávek Janoušek

Píseň Family Finger

LISTOPAD

Písnička o vrabci – Václav Čtvrtek a Petr Eben

Anděl – báseň s pohybem

Anděl seděl na obláčku, (děti sedí na zemi)
čáry máry, čaroval, (v sedě čarují rukou)
vyčaroval Mikuláše, (postaví se a rukama udělají nad hlavou Mikulášskou čepici)
moc se z toho radoval. (povyskočí si)
Pozor na to milé děti, (hrozí ukazováčkem, druhá ruka v bok)
čarovaní není žert, (kroutí dlaněmi a hlavou do záporu)
něco se mu nepovedlo (ruce na líčka, otevřená zděšená ústa)
a tak přibyl čert. (růžky z prstů na hlavě)
(Poskakování jako čerti a dělají bllllll………..)

PROSINEC

Narodil se Ježíšek – říkanka

Narodil se Ježíšek, darujem mu kožíšek,

pěkně dlouhý, huňatý, ať ho má až na paty.

Ježíšku něco mi dones – básnička

Holky:

Panenku s růžovým domečkem, přeju si letos pod stromečkem.

Kluci:

Já nějakou hračku klučičí, co se jen tak nezničí.

Všichni:

Za to, jak hodní jsme dodnes, Ježíšku něco mi dones.

Očička se potom rozzáří, slzičku štěstí mám na tváři.

Půjdem spolu do Betléma – vánoční koleda

LEDEN

Tři králové – říkanka

Tři králové, tři králové narodil se Ježíšek,

půjdem spolu do Betléma donesem mu dáreček.

My tři králové jdeme k vám – vánoční koleda

Grónská písnička – Jaromír Nohavica

 

                            

© aktualizace 08/2022 www.jirikutac.cz