DUŠIČKY

2. listopadu se slaví Památka zesnulých. Tento svátek se lidově označuje jako Dušičky. Podle lidové víry se duše zemřelých mohou vracen na zem. V předvečer Dušiček vystupují duše z očistce, aby si na jednu noc odpočinuly od muk. Lidé se modlí za zesnulé, vzpomínají na ně, chodí na hřbitovy, zdobí hroby květinami, věnci a zapalují svíčky.

Zdroj: Hravé lidové tradice

I my na Kuřátkách si vzpomeneme na své blízké, společně půjdeme uctít jejich památku na hřbitov a zapálíme svíčku.

Usínáme s večerníčkem

V dnešní době mobilů, televize, počítačů, tabletů je stále těžší u dětí probudit zájem o knihy. My na Kuřátkách jsme se rozhodli využít k rozvoji předčtenářské gramotnosti všechny dostupné metody. Vypracovali jsme projekt s názvem Usínáme s večerníčkem, kdy si vybereme na každý měsíc jeden klasický český večerníček a děti s ním seznámíme. Podíváme se na část hrané pohádky, aby děti získaly představu, jak postavy vypadají, jednají, kde se příběh odehrává. Společně se poté vydáme do knihovny, kde si danou knihu vypůjčíme a před odpočinkem si ji budeme číst. Nejde tedy jen o klasické čtení, kdy je pro děti těžké, představit si scénu z pohádky. U dětí tak střídáme jak poslech čteného slova, ale i audio nahrávky či zhlédnutí filmového zpracování.

V září jsme usínali s Křemílkem a Vochomůrkou a jejich Pohádkami z pařezové chaloupky.

V říjnu nás zase uspávali Káťa a Škubánek.

Listopad bude patřit Makové panence a motýlu Emanuelovi.

Drakiáda

Skoro celý říjen jsme čekali na vhodné počasí k pouštění draka. 19. října konečně tento den nastal a nic již nebránilo drakiádu uspořádat. Na začátku akce každá třída dostala dráčka, jenomže bez ocásku. A to se ví, žádný pořádný drak nesmí létat bez ocásku. Jak mu pomoc? Jednoduše – stačilo splnit připravené úkoly (slalom s kolečkem, chůze přes kladinu, dračí let, běh s míčkem na lžíci, skládání draka z PET víček, skok v pytlích) za jejichž splnění získaly děti barevné stužky, kterými si dráčka ozdobily. Pak jsme se společně s ostatními vydali na fotbalové hřiště a užili jsme si pouštění draka.

Fotky z akce si můžete prohlédnout zde:

https://ms-hradec-kuratka.rajce.idnes.cz/Drakiada/

Duhový pokus – výroba zdravých bonbonů

S našimi nejmladšími dětmi jsme se rozhodli zapojit do Duhového pokusu v rámci SZŠ. Kupované bonbony jsme naskládali na talíř a zalili vodou. Po chvilce napjatého očekávání se vodou začaly linout barevné pramínky. Bylo to sice krásné, pravda, ale i naše nejmenší děti udivilo, že nakonec zůstaly jen rozpouštějící se bílé kuličky. A tak jsme si vysvětlili, že většina kupovaných bonbonu jsou plné cukru a umělého barviva, které škodí nejenom našim zoubkům.

Rozhodli jsme se tedy, že si vyrobíme zdravé mlsání. Postačilo nám k tomu jablko, pomeranč, citrón, kapka čekankového sirupu a trocha želatiny. Pomocí odšťavňovače jsme získali čistou ovocnou šťávu, kterou jsme smíchali se želatinou, krátce povařili, dali chladit a zdravé gumové bonbonky byly na světě. Pro jistotu jsme zkusili pokus s vodou i s těmito bonbony, ale voda zůstala průzračně čistá.

Chuťově jsou tyto bonbonky samozřejmě jiné, než kupované a některé děti to překvapilo, ale my to nevzdáme a zdravé mlsání si vyrobíme i příště. Motivací pro nás jsou děti, které si bonbonky nemohly vynachválit.

Fotky najdete zde:

https://ms-hradec-kuratka.rajce.idnes.cz/SZS_Domaci_bonbony/

https://ms-hradec-kuratka.rajce.idnes.cz/Duhovy_pokus_-_Co_obsahuji_kupovane_bonbony/

Sušení jablíček

V rámci Skutečně zdravé školy jsme se rozhodli vyrobit jablkové chipsy. Paní učitelka Hanka dovezla sušičku a kráječ jablek, takže nic nebránilo tomu, začít. Děti nejprve jablka omyly a pomocí kráječe nakrájely na tenké plátky, které ukládaly do sušičky. Tak krásně to vonělo, že sem tam nějaký kousek zmizel v pusinkách. Pak jsme se vydali na procházku podzimní krajinou a nechali sušičku pracovat. Po návratu nás už čekaly výborné křupavé chipsy, které byly hned pryč 🙂

Fotky najdete zde: https://ms-hradec-kuratka.rajce.idnes.cz/SZS_Suseni_krizal_-_zdrave_mlsani/

Přizvání rodičů k Předvánočnímu bazaru

Milí rodiče a přátelé MŠ Bohučovice, rádi bychom vás přizvali k Předvánočnímu bazaru ve spolupráci se SRPŠ, o kterém jsme se bavili na třídních schůzkách v září.

Pointou akce ji vybrat od dárců (rodičů) dětské oblečení, které již nevyužijí a prodat je za symbolické ceny 22.11. 2021 v MŠ.

Výdělek využijeme na potřeby dětí – nové hračky, sportovní náčiní, knihy…

Budeme moc rádi, když nám přinesete vyprané oblečení v dobrém stavu, bez fleků a děr po vašich dětech nebo i od vašich přátel a známých.

V prodejní den si můžete nejen sami pro své děti něco zakoupit, ale dát si s námi i lehké občerstvení za doprovodu prvních koled.

Dušičky x Halloween v naší MŠ

My se tradic nebojíme, všechny pěkně oslavíme!

A tak jsem se pustili do našich českých Dušiček i do Halloweenu, který pochází z Irska a proslavil se přes Ameriku i do ostatních zemí.

Mnoho dětí prozradilo, že mají ve své rodině někoho,kdo už není mezi živými a komu doma či na hřbitově zapalují s rodiči svíčku . Společně jsme si povídali o koloběhu života, vyzkoušeli jsme si pokus se svíčkou, při kterém jsme hledali tajný vzkaz ze záhrobí. Zazpívali jsme si Dušičkovou píseň, měřili a porovnávali pomocí provázku cestu na hřbitov (na maxi papírovém formátu) a v neposlední řadě jsme si vyzdobili vchod do mateřské školy v dušičkovém stylu.

Halloweenský den byl však pro děti co se týče možností a kreativity více prožitkový a to už tím, že si v tento den do mateřské školy oblékly strašidelný kostým a donesly svou dýni, kterou jsme společně dlabali. Na děti čekalo mnoho úkolů i překvapení, od počítání pavoučích nohou, motání můmií obvazem, hledání pavoučích vajíček ve slizu, skládání irské vlajky do tvaru dýně, zdolávání pavoučí stezky na školní zahradě, házení kruhů na pidi dýně, hon irských čarodějnic i přehlídka masek s ukázkou cizího jazyka (angličtiny) a poslechem irských písní.

Děti si oba dny velmi užily. Zopakovaly si českou vlajku, seznámili s irskou. (metoda MENSA)

Fotografie ze dne naleznete na webu: https://msbohucovice.rajce.idnes.cz/Dusicky_x_Halloween_v_MS/

Plánované akce v listopadu

2. 11. – Památka zesnulých

2. 11. – Návštěva knihovny

11. 11. – Sv. Martin na bílém koni

17. 11. – Státní svátek: Den boje za svobodu a demokracii (MŠ uzavřena)

v průběhu měsíce:

  • SZŠ – Martinské mrkvánky
  • EVVO – sázení česneku, hrabání spadaného listí
  • projekt Usínáme s večerníčkem – Maková panenka a motýl Emanuel

 

                            

© aktualizace 08/2022 www.jirikutac.cz