Vánoční přání

Milí rodiče, babičky, dědečkové, tety i strejdové, milí kolegové,

od Štědrého dne nás dělí již jen pár hodin. Přípravy v domácnostech vrcholí a možná zrovna právě nyní přišel čas na okamžik zamyšlení se, zastavení, zpomalení. S těmito nejkrásnějšími svátky zároveň začíná nové období, období slunovratu. Veřím, že přichází lepší dny, že tak jako v pohádce, i v životě překonáme všechny nepříjemnosti poslední doby a až zasedneme zítra se svými nejbližšími ke štědrovečerní večeři, že se napřesrok zase všichni ve zdraví sejdeme.

Přeji všem, aby se kolem nás rozprostřel klid, láska, úcta, obdarování i radost. Našim dětem, aby našly pod stromečkem dárečky o jakých sní a pak ještě spoustu dalších, které se nedají zabalit.

Do nového roku přeji Vám všem spoustu zdraví, lásky, doteky štěstí které nám pomáhají v těžkých chvílích , dobré lidi kolem sebe, humor, pokoru, sounáležitost s ostatními, rodinnou pohodu a také splnění si svých vlastních snů.

Dobrý anděl – MŠ Hradec nad Moravicí pomáhá

Dobrý den, vážení a milí rodiče, kolegové,

v letošním roce se nám podařilo vybrat rekordní částku na Dobrého anděla, a to 8 000,-Kč.Chtěla bych Vám touto cestou velmi poděkovat za sounáležitost a solidaritu s lidmi a především dětmi, kteří se ocitli v nelehké životní situaci.

Přeji všem, ať jsou vždy kolem nás lidé, kteří nám v pravý čas a když to budeme opravdu potřebovat, pomohou.

Také abychom uměli pomoc přijmout.

S velkým poděkováním a úctou

Gabriela Lacková

Sbírka

Děkujeme všem dětem, rodičům, zaměstnancům MŠ Hradec nad Moravicí, kteří otevřeli svá srdce a podpořili tak opuštěné pejsky a kočičky svým potravinovým nebo finančním darem. Ten byl dnes předán Městskému útulku v Opavě. Jste báječní.

Pravidla pro slavnostní stolování

Sváteční menu, které o Vánocích připravují hospodyňky, vychutnáváme u slavnostní tabule a dopřáváme si přitom klid a pohodu. Neměli bychom nikam spěchat, ale vytvořit kolem sebe kultivované prostředí, které podtrhne atmosféru. Znalost pravidel stolování k tomu patří.

O vánočních svátcích můžeme vyndat ceněný starý porcelánový servis, stříbrné příbory po babičce, damaškový ubrus a slavnostní tabuli vyzdobit v tradiční červeno-zelené kombinaci. Stejně tak lze jít moderní cestou s hranatými talíři a zdobením např. ve stříbrno-modrém ladění. Záleží na našem vkusu. Obecně však platí, že na stůl o Vánocích patří světlo svíček a jemná dekorace s jehličím.

Stůl je centrem rodiny

Velký stůl, ke kterému se pohodlně usadí šest osob, je praktický během celého roku. Jestliže máme v jídelně dostatek místa, určitě si ho pořídíme. Jinak volíme variantu stolu rozkládacího.

Při stolování by každý měl mít kolem sebe minimálně 60 cm (po obou stranách židle alespoň 30 cm prostoru). Rozměr stolu pro 6 osob je minimálně 80×180 cm, lépe je ale 90, 100×220 nebo 240 cm.

Na stole kromě talířů a příborů leží i různá dochucovadla, váza s květinou, polévková nebo salátová mísa, košík s pečivem, proto je volný prostor vždy vítaný.Na stůl jednoznačně patří ubrus, oblíbené je vrstvení více kusů na sebe, které mají jinou barvu a tvar. Zde doporučujeme držet se zásady: méně je někdy více. Základní ubrus by měl být s nenápadným designem, aby na sebe nepoutal příliš velkou pozornost.

Mnohem důležitější je nechat vyniknout jídelní servis. Za samozřejmost se považuje, že talíře, příbory a skleničky mají být vždy z jedné soupravy.

Pro slavnostní tabuli vybíráme látkový ubrousek o velikosti 40×40 cm. Nikdy si ho neuvazujeme kolem krku jako batolata nebo novomanželé na hostině, ale hned po zasednutí ho položíme na klín. Až skončíme s hodováním, osušíme si rty, decentně ho přehneme neušpiněnou stranou nahoru a položíme vedle talíře (nikdy ne do znečištěného talíře, tam může být jen ubrousek papírový).

Na stůl patří i květina (dekorace), která nemusí být nutně čerstvě řezaná. Důležité je pouze to, aby nepřekážela v obsluze při servírování jídla a viděli jsme na sebe přes stůl.

Talíře, příbory a sklenice mají svoje místo

Podle počtu chodů slavnostní tabule se na stůl dává i počet příborů. Když zasedneme ke stolu, měli bychom hned poznat, na co se můžeme těšit.

Příbory – zapamatujme si jedno zásadní pravidlo: příbor, který je nejdále od talíře, používáme jako první (nůž se přitom vždy pokládá ostřím k talíři). Jestliže máme večeři o čtyřech chodech – předkrm, polévka, hlavní jídlo a dezert – bude z pravé strany (z pohledu stolujícího) nejdále od talíře malá vidlička na předkrm. Počet příborů je limitován číslem tři na jedné straně talíře, proto příbor na závěrečný dezert přinášíme na stůl až s ním. Žádný z příborů nikdy neodkládáme na ubrus!

Talíře dáváme na stůl zhruba 2 cm od okraje desky. Větší talíře používáme na hlavní jídlo, menší se hodí na dezerty, saláty, pečivo.

Sklenice mají své místo vpravo od talíře a staví se obvykle v řadě za sebou (nejblíže talíři je sklenice, kterou použijeme jako první, tedy na aperitiv). Sklenice lze rozestavit i do trojúhelníku. Platí pouze to, že neprostíráme více než čtyři sklenice najednou (každá je přitom určena na jiný druh pití).

Vytvořte si vlastní styl

Skládání textilních ubrousků do různých vějířů a figur je nejrychlejším a nejlevnějším způsobem pro vytvoření vlastního stylu při prostírání stolu. Podtrhneme tak slavnostní ráz oběda, večeře, rodinné oslavy.

Použitý text : https://www.novinky.cz/bydleni

Krásné Vánoce! Tým školní jídelny Hradec nad Moravicí MŠ

Jídlo podle barev

Obědy a svačinky z naší školní jídelny (říjen a listopad 2021)

Přínos ovoce a zeleniny pro naše zdraví je přítomnost antioxidantů. Antioxidanty hrají klíčovou úlohu při ochraně těla před poškozením. Čas, kdy začít s konzumací těchto ochranných výživných látek, je právě v dětství – i když pozdě není nikdy.

Díky kombinací jídel děti objevují nové chutě a složení.

20.12.-23.12.2021

Pondělí

Ranní svačina: Chléb cibulový, Rozhuda s pažitkou, čaj bylinkový *1,7

Polévka:  Zeleninová s mušličkami *1

Hlavní chod: Kynuté domácí knedlíky, vánoční povidlová omáčka,

ovocný nápoj*1,3,7

Svačina:Rusti kostka, mozzarelová s bazalkou, čaj meduňkový *1,7

Talíř zeleninový: mrkev, okurka

Úterý

Ranní svačina: Jogurt, ½ loupák, jahodové mléko *1,7

Polévka: Hrachová vánoční polévka s krutony *1,7

Hlavní chod: Smažené rybí nugetky, bramborová kaše s bylinkami,

ovocný vánoční punč *1,3,4,7

Svačina: Chléb Praděd, pomazánka s pečené kapie, čaj šípkový*1,7

Talíř ovocný: pomeranč, jablko

Středa

Ranní svačina:  Kukuřičná kaše s perníkem, čaj s mlékem *1,7

Polévka: Vývar s kapáním*1,3,9

Hlavní chod: Špagety s masem, maďarský přeliv, ovocný nápoj *1

Svačina: Chléb kváskový, makrelová pomazánka s jogurtem, mátový čaj *1,4,7

Talíř zeleninový: cherry rajčátka, kedluben

Čtvrtek

Ranní svačina:  Domácí vánočka, mléko s čekankou *1,7

Polévka: Zimní polévka s jáhlami *1,7,9

Hlavní chod: Masový špíz se zeleninou, basmati rýže, kompot mix * 1,7

Svačina: Rohlík, vajíčková jemná, čaj ovocný *1,3,7

Talíř ovocný: banán, jahoda

24.12.-31.12.2021 Vánoční prázdniny

Strava je určena k okamžité spotřebě. Gramáže porcí jsou dle platných norem školního stravování.

Změna jídelníčku vyhrazena.

Tento týden bude z technických důvodu poruchy stroje lehce pozměněný jídelníček. Děkujeme za pochopení

PO – Domácí nudle s perníkem pro MŠ a ST – Špagety s masem pro všechny strávníky

1* – pokrm obsahuje tyto ALERGENY. Dětem podáváme denně kousky čerstvého sezonního ovoce, nebo zeleniny. Přejeme Vám dobrou chuť!

Mléko z farmy Hlavnice. Sezónní potraviny. Bio potravina.

Přejeme Vám krásné Vánoce a šťastný nový rok!

Kolektiv školní jídelny MŠ Hradec nad Moravicí

 

                            

© aktualizace 08/2022 www.jirikutac.cz