Změny cen stravování – doplňková činnost (cizí strávníci)

Dobrý den,

s ohledem na rostoucí ceny potravin a energií od 1.2.2022 se stanovuje cena porce jídla na 75,-.

Pro správnou identifikaci plateb je velmi důležité dodržet 5 místný variabilní symbol v naší databázi.

Na trvalém příkaze se zvyšuje společně s cenou oběda. Záloha na stravu 1.500,-/měsíc.

Stravné musí být uhrazeno předem a to na celý měsíc, nejpozději do 15.dne v měsíci na měsíc následující.
V případě neplacení stravného, v souladu s výše uvedenými podmínkami, nebo z důvodu opakovaného
neplacení stravného má ŠJ právo, po předchozím upozornění, strávníka ze stravování vyřadit.
Stravné se platí bezhotovostně, jednorázovým nebo trvalým příkazem na náš účet č. 35-1850395349/0800.

Děkujeme za pochopení. Vedoucí školní jídelny Jana Křížová

Návštěva knihovny

Třída Žabiček v tomto týdnu navštívila knihovnu. Paní knihovnice dětem ukázala řadu knih určených pro nejmenší čtenáře. Vysvětlila nám, jak se máme ke knihám chovat, co v nich můžeme najít i to, jak se děti můžou stát pravidelnými návštěvníky. Pro děti si připravila také ukázku četby, zarecitovala několik říkanek, vyzkoušela si naše myšlení prostřednictvím hádanek. Co však bavilo děti nejvíc? Přece prohlížení knížek a časopisů. A tak si každý našel tu svou…..

Ptáci v zimě

Třída Žabiček nezapomíná na naše opeřené kamarády a celý týden se věnujeme vzdělávacímu programu na téma „Ptáci v zimě“. Děti se nejdříve seznámily s některými druhy volně žijících ptáčků (bylo jich celkem 10) a formou vzdělávání Mensy se naučily těchto 10 druhů poznat a vyjmenovat. Děti se také naučily a získaly povědomí o skladbě potravy určené pro volně žijící ptáky a každý vyrobil ptačí mls. Na společné vycházce každý z dětí svůj výrobek určený ptáčkům zavěsil. Nezapomínáme také na ptáčky, kteří nás navštěvují na školní zahradě a i tam pravidelně doplňujeme potravu do krmítek. Pokud se vašich dětí zeptáte, určitě vám vyjmenují Vrabce, Sýkorku, Hýla, Brhlíka, Stehlíka, Králička, Vránu, Kosa, Hrdličku, Kachnu a Labutě.

Po stopách Tří králů až do Grónska

Tři králové dorazili domů a my po jejich stopách došli do zimních krajin a to až do samotného Grónska. Celý týden jsme s dětmi zpívali píseň od J. Nohavici Grónská zem za doprovodu kytary. Zahráli jsme si také divadelní scénku k této písni. Děti se doslova předháněly v tom, kdo bude hrát Eskymáka, ledního medvěda či hlídacího psa. Někteří si donesly i Eskymácké oblečení, aby jsme měli tu správnou grónskou atmosféru.

Také jsme každodenně cvičili v józe Pozdrav slunce, vytvořili jsme si překážkovou dráhu a zahráli jsme si nejen pár pohybových her, ale i stolní hru, kterou jsme dětem vyrobily samy v MŠ přímo k danému tématu. Během ní si procvičily nejen dodržování pravidel, trpělivost a vyrovnání se s případnou prohrou, ale také „krokování na ploše“ a hod kostkou – prvky H- Mat.

Prováděli jsme také několik pokusů. Zkoumali jsme vlastnosti ledu, který jsme si sami vyráběli. Také jsme se učili vařit samostatně čaj a kromě poučení o bezpečnosti při manipulaci s konvicí a horkou vodou jsme pozorovali luhování čaje. Seznámili jsme se s pojmem – tření a vytvářeli jsme teplo pomocí rukou.

Ve čtvrtek jsme si udělali MENSA den se soutěžemi na školní zahradě. Od rána nám ve třídě zněly Grónské hudební hity, na zahradě jsme se stali lovci zvěře. Rozeznávali jsme stopy zvířat – losa, vlka, lišky, tučňáka, bizona a medvěda. Také jsme si zahráli na psí spřežení. Což se dětem moc líbilo.

Sladkou tečkou tohoto dne byla pro děti ochutnávka horké čokolády uvařené z hořké čokolády, obsahující mnoho kakaa. Místo tučné smetany jsme použili obyčejné mléko a i přesto si na ní děti pochutnaly.

Zážitky z tohoho týdne se dětem pěkně uplatnily při výtvarné činnosti, ve které tvořily tučňáky a mrože formou grafomotorického cvičení voskovou, které dozdobily malbou inkoustem a posypáním solí, což vytvořilo dětem zajímavý efekt na jejich obrázcích.

V dílně chlapci vyřezali z polystyrenu Grónskou zem, slepily z kousků iglů a natřely jej. Do této země pak všichni společně doplnily několik nakreslených obyvatel dané země. Také jsme si vyzkoušeli vyhledávat v rámci Mediální výchovy obrázky na Google vyhledávači.

Abysme nezapomněli na předškoláky, procvičovali jsme s nimi slovní vyjadřování při popisu obrázků, kde měli sdělit celými větami nejen co vidí, ale také určit místo ( nahoře, dole, pod, nad, vedle….), také jsme opakovaly geometrické tvary, těžší odstíny barev a jednoduché početní představy. Nechyběla ani práce s pracovními listy a jiné činnosti rozvíjející jejich dovednosti a schopnosti důležité pro nástup do ZŠ.

S dětmi i s Eskymáky jsme se rozloučily grónským pozdravem ,,ALU!“

,,Když jsi došel tak daleko, že už nedokážeš udělat ani krok, jsi právě v půli cesty, kterou jsi schopen ujít.“ Grónské přísloví

Fotografie z tohoto období najdete na : https://msbohucovice.rajce.idnes.cz/Po_stopach_kralu_az_do_Gronska/

17.1.-21.1.2022

Ranní svačina: Zdravá kaše se skořicí, čaj hruškový *1,7

Polévka:  Česneková polévka s krutony *1

Hlavní chod: Zapečené brambory se zeleninou, strouhaný sýr, salát Coleslaw,

voda s citrónem, *1,3,7,9

Svačina: Kyjevský chléb, kedlubnová pomazánka, čaj bylinkový *1,7

Talíř ovocný: banán, pomeranč

Úterý

Ranní svačina: Chléb, drožďová pomazánka se sušenými rajčaty, čaj s mlékem *1,7

Polévka:Hovězí polévka s krupicovými noky*1,3,7

Hlavní chod: Hamburská pečeně, domácí špaldový knedlík, ovocný nápoj *1,3,7,9,10

Svačina: Tmavá houska, tvarohová pomazánka s bazalkou, čaj šípkový *1,7

Talíř zeleninový: listový salát mix, kapie

Středa

Ranní svačina:  Chléb Praděd, pomazánka ze sardinek, mléko s čekankou *1,4,7

Polévka: Rajčatová polévka s rýží *1,3,7

Hlavní chod: Přírodní kuřecí plátek, salát z černé čočky, vařené brambory,

voda s bylinkami *7

Svačina: Houska, povidlová pomazánka, čaj s citrónem *1,7

Talíř mix: okurka, mrkev

Čtvrtek

Ranní svačina: Zakysané mléko, cereální pečivo *1,7

Polévka: Bramborová polévka s houbami *1,7

Hlavní chod: Srbské rizoto, strouhaný sýr, kyselý okurek, 100% bio mošt *1,7

Svačina: Žitný chléb, zimní pomazánka, čaj meduňkový *1,7

Talíř ovocný: jablko, hroznové víno

Pátek:

Ranní svačina: Veka, vajíčková s mrkví, čaj Rooibos *1,3,7

Polévka: Kuřecí polévka s květákem *1,7

Hlavní chod: Znojemské nudličky, těstovina, ovocný kompotový koktejl * 1,3,7

Svačina: Chléb cibulový, cizrnovo-tuňáková pomazánka, čaj mátový *1,4,7

Talíř mix: mandarinka, mrkev

Strava je určena k okamžité spotřebě. Gramáže porcí jsou dle platných norem školního stravování.

1* – pokrm obsahuje tyto ALERGENY.

Dětem podáváme denně kousky čerstvého sezonního ovoce, nebo zeleniny.

Přejeme Vám dobrou chuť!

Mléko z farmy Hlavnice. Sezónní potraviny. Bio potravina.

Změna jídelníčku vyhrazena.

Tří králové

Po novém roce jsme se sešli s dětmi ve velkém počtu, plní odpočinku a zdraví. Toho jsme využili, nelenili a pustili se do práce.

Předškoláci pracovali ve svých pracovních sešitech, uvolňovali zápěstí pomocí grafomotorických cvičení, naučili se říkanku o Třech králích pomocí rytmizace, také se snažili rozpoznávat 1. a poslední hlásku ve slovech, vytleskávat slabiky a mnoho dalšího, důležitého k přípravě na nástup do ZŠ.

Všichni jsme si také na Tři krále zahráli, naučili jsme se celou píseň o Třech králích, nechyběl ani Středověký královský tanec na písně z pohádky O Popelce. Tři krále si děti také vyrobily, nejen v polytechnice (centru aktivit Dílna) ze dřeva, ale také z papíru, kde je kreslily tuší a samostatně vystřihovaly.

Smysly jsme procvičili během seznámení s vonnými tyčinkami, kterými jsme dětem přiblížili funkci kadidla, také jsme si zhodnotili Vánoce. Jak jsme se měli, co se nám líbilo, co jsme zažili i to, co jsme jedli a vytvořili jsme si plakát o zdravém a nezdravém svátečním jídle.

V neposlední řadě jsme si udělali na konci týdne Den hraček, kdy každý mohl do MŠ přinést nějakou hračku z domova, kterou dostal od Ježíška. Nejen, že ji děti ukázaly kamarádům a hrály si s ní, ale také musely všem samostatně celými větami říct informace o hračce, z čeho je např. vyrobená, zda si pamatují v jaké obalu či balícím papíru byla zabalená, kde ji mají doma uloženou apod.

Příchod Nového roku jsme tedy nastartovali úspěšně a už se těšíme, zda nás příroda potěší sněhovými radovánkami k zimním aktivitám na školní zahradě.

Akce MŠ Bohučovice – leden

7.1. Tříkrálovský Den hraček – výstava a ukázka vánočních hraček dětí, které si donesou z domova

20.1. Mensa den – Grónsko

Účast v soutěži: Literárně-výtvarná soutěž k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily (odkaz https://www.bip.cz/svludmila)

V průběhu 2. poloviny měsíce: Konzultace s rodiči

Zimní olympijské dny na Školní zahradě – dle počasí

Mensa – Skandinávské země- bude upřesněno

 

                            

© aktualizace 08/2022 www.jirikutac.cz