Tři králové dorazili domů a my po jejich stopách došli do zimních krajin a to až do samotného Grónska. Celý týden jsme s dětmi zpívali píseň od J. Nohavici Grónská zem za doprovodu kytary. Zahráli jsme si také divadelní scénku k této písni. Děti se doslova předháněly v tom, kdo bude hrát Eskymáka, ledního medvěda či hlídacího psa. Někteří si donesly i Eskymácké oblečení, aby jsme měli tu správnou grónskou atmosféru.

Také jsme každodenně cvičili v józe Pozdrav slunce, vytvořili jsme si překážkovou dráhu a zahráli jsme si nejen pár pohybových her, ale i stolní hru, kterou jsme dětem vyrobily samy v MŠ přímo k danému tématu. Během ní si procvičily nejen dodržování pravidel, trpělivost a vyrovnání se s případnou prohrou, ale také „krokování na ploše“ a hod kostkou – prvky H- Mat.

Prováděli jsme také několik pokusů. Zkoumali jsme vlastnosti ledu, který jsme si sami vyráběli. Také jsme se učili vařit samostatně čaj a kromě poučení o bezpečnosti při manipulaci s konvicí a horkou vodou jsme pozorovali luhování čaje. Seznámili jsme se s pojmem – tření a vytvářeli jsme teplo pomocí rukou.

Ve čtvrtek jsme si udělali MENSA den se soutěžemi na školní zahradě. Od rána nám ve třídě zněly Grónské hudební hity, na zahradě jsme se stali lovci zvěře. Rozeznávali jsme stopy zvířat – losa, vlka, lišky, tučňáka, bizona a medvěda. Také jsme si zahráli na psí spřežení. Což se dětem moc líbilo.

Sladkou tečkou tohoto dne byla pro děti ochutnávka horké čokolády uvařené z hořké čokolády, obsahující mnoho kakaa. Místo tučné smetany jsme použili obyčejné mléko a i přesto si na ní děti pochutnaly.

Zážitky z tohoho týdne se dětem pěkně uplatnily při výtvarné činnosti, ve které tvořily tučňáky a mrože formou grafomotorického cvičení voskovou, které dozdobily malbou inkoustem a posypáním solí, což vytvořilo dětem zajímavý efekt na jejich obrázcích.

V dílně chlapci vyřezali z polystyrenu Grónskou zem, slepily z kousků iglů a natřely jej. Do této země pak všichni společně doplnily několik nakreslených obyvatel dané země. Také jsme si vyzkoušeli vyhledávat v rámci Mediální výchovy obrázky na Google vyhledávači.

Abysme nezapomněli na předškoláky, procvičovali jsme s nimi slovní vyjadřování při popisu obrázků, kde měli sdělit celými větami nejen co vidí, ale také určit místo ( nahoře, dole, pod, nad, vedle….), také jsme opakovaly geometrické tvary, těžší odstíny barev a jednoduché početní představy. Nechyběla ani práce s pracovními listy a jiné činnosti rozvíjející jejich dovednosti a schopnosti důležité pro nástup do ZŠ.

S dětmi i s Eskymáky jsme se rozloučily grónským pozdravem ,,ALU!“

,,Když jsi došel tak daleko, že už nedokážeš udělat ani krok, jsi právě v půli cesty, kterou jsi schopen ujít.“ Grónské přísloví

Fotografie z tohoto období najdete na : https://msbohucovice.rajce.idnes.cz/Po_stopach_kralu_az_do_Gronska/

 

                            

přihlásit se
© 2023 www.jirikutac.cz